Acıbadem Mh, Şeyh Galip Sk, Elysium Elit Konutları, B Blok D: 29 Koşuyolu, Kadıköy / İstanbul

Saç Dökülmesinin Önlenmesi

Smileest ile #GülerekGüzelleşin

Saç dökülmesinin birçok farklı nedeni olabilir ve aynı zamanda nedenlerine bağlı bir kaç farklı türü vardır. Beslenme faktörleri, genetik yatkınlık, hormonal faktörler, kimyasal maddelere maruz kalmak, bağışıklık sistemi hastalıkları, kıl gelişimi bozuklukları, ilaç kullanımı, psikolojik bozukluklar ile stres ve saçlı deri bölgelerinde görülen deri hastalıklar geçici ya da kalıcı saç dökülmesine neden olabilir.

Kellik olarak da adlandırılan androjenik alopesi, herkesi etkileyebilecek genetik bir durumdur. Bu duruma erkekler için erkek tipi kellik denir. Bu tür saç dökülmesi erkekler için ilk olarak ergenlik döneminde veya 20’li yaşların başında başlayabilir. Genellikle gerileyen bir saç çizgisi ile saçın taç ve ön kafa derisinden kademeli olarak kaybolması şeklinde başlar. 

Kadınlar için bu duruma kadın tipi kellik denir. Kadınlarda genellikle orta yaşlara kadar belirgin bir incelme gözlemlenmez. Bu durum kadınlarda kendisini tüm kafa üzerinde genel bir incelme olarak gösterir ve tepe bölgesine odaklanır.

Saçlar tamamen yok olmadan kellik ortaya çıkmadan önleme tedavileri yapmak ve nedene yönelik tedaviler yapmak kelliğin oluşumunu azaltabilir ya da ortaya çıkış yaşını geciktirebilir.

Kelliği oluşturan hastalıkların ve kansızlık gibi nedenlerin tedavisi, hormonal bozuklukların tedavisi başta olmak üzere sistemik tedaviler yapılırken saçlı deriye lokal olarak yapılan saç mezoterapisi, saç PRP si ve kök hücre tedavileri de eklenmelidir.