Acıbadem Mh, Şeyh Galip Sk, Elysium Elit Konutları, B Blok D: 29 Koşuyolu, Kadıköy / İstanbul

Smileest Makaleler

Makalelerimiz bilgilendirme amaçlıdır. Doğru tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz
10
Mar

Ozon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

Ozon kelimesinin kötü ününü bir anda ortadan kaldıran, bağışıklık sistemini güçlendiren uygulama ozon terapisi, şu sıralar hastalıklardan korunmak isteyen herkesin radarında. Stres, yoğun çalışma temposu, zihinsel ve bedensel yorgunluk hissini etkili bir şekilde ortadan kaldıran ozon terapisi vücut direncinin arttırılmasında da etkin bir şekilde rol oynuyor. Peki, nasıl uygulanıyor?

Birinci uygulama yöntemi olarak özel jeneratörlerde saf oksijenden elde edilen ozon gazı “kan yıkama” olarak adlandırılan bir işlemle kana karıştırılıyor. Diğer bir uygulama yöntemleri ise kas içi (minör), damardan (majör) uygulamalar olarak geçiyor. Pek çok hastalığın tedavisinde etkisi bilimsel olarak kanıtlanan ozon terapisinin en önemli özelliklerinden biri de hastaya ve hastalığa özgü olarak pek çok farklı şekilde uygulanabilmesi.

Bir çeşit detoks yöntemi olarak da adlandırabileceğimiz ozon terapisi kas ağrılarını gidererek kasları güçlendiriyor, sindirimi düzenliyor ve parazitleri öldürüyor, ani kalp krizini önlerken kanser hücrelerinin çoğalmasını engelliyor ve tüm bunların yanı sıra hücreleri temizleyen, arındıran ve enerji veren ozon tedavisi gördüğü ilgiyi gerçekten hak ediyor.

Dikkat edilmesi gerekenler

Ozonla yapılan bu etkili tedavi sırasında dışarıdan takviye olarak alınan Vitamin C ve Vitamin E içeren tüm antioksidan takviyelerin bırakılması gerekiyor. Çünkü bu vitaminlerin kanda yüksek konsantrasyonlarda bulunması bir oksidan madde olan ozonun etkinliğini, dolayısıyla tedavinin seyrini etkiliyor.

Ozon terapisi, düşük riskli ve genellikle standart medikal tedavilerin eşliğinde tamamlayıcı, destekleyici ve yeniden yapılandırıcı bir metot olarak önerdiğimiz oldukça etkili bir yöntem.