Acıbadem Mh, Şeyh Galip Sk, Elysium Elit Konutları, B Blok D: 29 Koşuyolu, Kadıköy / İstanbul

Smileest Makaleler

Makalaler Bilgi Amaçlı Yazılmıştır. Bilgilerin Doğruluğu Kliniğimizi Bağlamamaktadır.
13
Eki

Farkında ol, kendine iyi bak!

Sağlıklı olmadığımız sürece kendimizi iyi ve enerjik hissetmemiz çok da mümkün olmuyor.

Sağlık; sadece hastalık ya da sakatlık olması hali değil, kişinin bedenen, ruhen ve sosyal yönden de tam bir iyilik halinde olması durumu. Bu sebeple önceliğimiz her zaman hem bedenen hem ruhen hem de sosyal yönden gerçekten iyi miyiz farkında olmak. Bazen sizin de başınıza geliyordur. Kolunuzun üzerinden daha önce görmediğiniz bir leke ile karşılaşır, hep burada mıydı? Yoksa uzun zamandır mı orada? diye düşüncelere dalmanıza sebep olur. Küçük lekeleri geç fark etmek belki çok üzmez ve hemen çözüm bulunabilir ama bazı geç farkındalıklar sonrasında büyük üzüntülere yol açabilir. Bu sebeple farkında olalım ve kendimize iyi bakalım!

Ekim ayı meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı. Bir sağlık kuruluşu olarak erken teşhisin hayat kurtardığına dikkat çekmek istiyoruz. Bundan 30 sene önce meme kanseri yılda 12-14 arası kadında görülüyordu. Günümüzde ise her 8 kadından 1’inde görülüyor. Bu kadar sık karşımıza çıkan bu hastalığı önlemek için yapılması gereken en önemli şey ise farkında olmak ve erken teşhis etmek. Kanserin kan ve lenf yolu ile diğer organlara yayılmasının önüne geçildiği takdirde tedavi edilme oranı bir hayli yüksek.

Peki ne yapmalı?

Her kadın 20 yaş itibari ile memesini tanımalı. Düzenli olarak kendi kendine meme kontrolleri yaparak alışılagelmişin dışında bir kitle oluşup oluşmadığını kolaylıkla belirleyebilmek adına en önemli adım bu. 40 yaş itibari ile yıllık düzenli mamografi çekimi ve doktor kontrolü de hayatımız boyunca farkında ve sağlıklı olmamıza yardımcı olacak bir diğer adım.

Erken teşhis edildiği takdirde tedavide başarı oranı çok yüksek olan meme kanserinde tanı evre 0’da konulduysa hastalığın tekrar etmeme olasılığı %96, evre 1’de %93, evre 2’de ise bu oran %85’e düşüyor. Yani ne kadar erken o kadar başarı demek.

Kendine iyi bak!

Başta da belirttiğimiz gibi sağlıklı olma durumu sadece hastalıklarla ilgili değil. Sağlıklı olmak için hepimizin kendini en iyi halinde görmeye, enerjik ve mutlu olmaya ihtiyacı var. Bu sebeple sonbahar aylarında en çok tercih edilen uygulamaların başını çeken cilt canlandırma, EXOMAGE ve kaş askılama uygulamalarında %30 indirim fırsatı Ekim ayı boyunca devam ediyor. Randevunuzu oluşturmak için iletişim sayfamızı hemen ziyaret edebilirsiniz.