Acıbadem Mh, Şeyh Galip Sk, Elysium Elit Konutları, B Blok D: 29 Koşuyolu, Kadıköy / İstanbul

Smileest Makaleler

Makalelerimiz bilgilendirme amaçlıdır. Doğru tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz
16
Nis

Cilt lekeleri neden olur?

Yaz ayları hızla yaklaşıyor. Geçtiğimiz yaz oluşan cilt lekelerine hala bir çözüm bulamamışken yenilerinin eklenme olasılığı sizi de endişelendiriyor mu? Cevabınız evetse önce cilt lekelerinin neden oluştuğuna açıklık getirelim ve cilt lekelerini ortadan kaldırmak için uygulanabilecek tedavilerden bahsedelim. Sonra yeni cilt lekelerine zemin oluşturmamak adına cildinize daha iyi bakmanız için size birkaç küçük tavsiyede bulunalım. Hazırsanız ilk adımla başlıyoruz!

Cilt lekeleri neden oluşur?

Cildimiz maruz kaldığı güneş ışınları, kalitesiz makyaj malzemeleri, yanlış cilt bakım ürünleri ve zararlı kimyasallardan kendini koruyabilmek için melanin salgılayarak bir kalkan oluşturur ve cilt kendini koruma altına almış olur ancak bu kez de melanin ciltte lekelenmelere neden olur. Melanin salgılanma yoğunluğu genetik yatkınlık, hamilelik ve bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir.

Cildimiz maruz kaldığı güneş ışınları, kalitesiz makyaj malzemeleri, yanlış cilt bakım ürünleri ve zararlı kimyasallardan kendini koruyabilmek için melanin salgılayarak bir kalkan oluşturur ve  cilt kendini koruma altına almış olur ancak bu kez de melanin ciltte lekelenmelere neden olur. Melanin salgılanma yoğunluğu genetik yatkınlık, hamilelik ve bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir.

Nasıl gidecek bu cilt lekeleri?

Cilt lekelerinin tedavi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi için “Nasıl gidecek bu cilt lekeleri?” başlıklı yazımıza mutlaka göz atın!

Leke oluşumunu önlemek için ne yapmalı?

  • Hangi mevsim olursa olsun her gün düzenli dışarı çıkmasanız da yüksek koruma faktörlü (SPF30) bir güneş kremi uygulayın.
  • Kullandığınız cilt bakım ve makyaj ürünlerinin son kullanma tarihlerine dikkat edin.
  • Cildinizi sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere temizlemeyi ve nemlendirici içeriğe sahip cilt bakım ürünleri bakım uygulamayı ihmal etmeyin.
  • İçeriğinde alkol ve yüksek oranda parfüm bulunan cilt bakım ürünlerini kullanmaktan kaçının.
  • Cildinize yaptırdığınız epilasyon depilasyon gibi cildinizin kızarmasına sebep olan her türlü işlemden hemen sonra güneş koruyucu krem sürün
  • Düzenli peeling uygulayarak gözeneklerinizde biriken fazla kiri cildinizden arındırın.