Acıbadem Mh, Şeyh Galip Sk, Elysium Elit Konutları, B Blok D: 29 Koşuyolu, Kadıköy / İstanbul

Smileest Makaleler

Makalelerimiz bilgilendirme amaçlıdır. Doğru tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz
çatlak
31
Ağu

Çatlak Mezoterapisi nedir?

Mezoterapi, cildin orta tabakası olan mezoderme çeşitli vitaminler, mineraller, hyaluronik asit ve aminoasit içeren ilaçların küçük iğneler kullanılarak enjekte edilmesi yöntemidir.

çatlak

Çatlakların Oluşumu ve Nedenleri

Ciltte meydana gelen gerilme ve basınç, bağ dokusunu oluşturan kolajen ve elastik liflerin zarar görmesine neden olur. Bu nedenle ciltte çatlaklar oluşur.

Çatlakların Evreleri ve Tedavi İmkânları

Erken dönemde çatlaklar genellikle kırmızı veya mor renkte düz çizgiler şeklinde belirir. Bu aşamada çatlak mezoterapisi, yüksek başarı oranlarıyla tedavi edebilir. Ancak ileri dönemde, yıllar geçtikçe çatlaklar sedefsi, gri renkte deriden çökük ve buruşuk bir görünüme sahip olurlar. Bu dönemde tedavi başarısı azalır.

Çatlak Mezoterapisinin Önemi ve Yöntemi

Çatlak mezoterapisi, çatlakların tedavisinde popüler bir yöntemdir. Bu tedavi, özel ilaçlar içeren bir kokteylin cildin altına özel iğneler kullanılarak enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir. Bu yöntem sayesinde çatlakların görünümü azalır ve boyutları küçülür.

çatlak

İşlem Süresi ve Rahatsızlık Düzeyi

Çatlak mezoterapisi işlemi oldukça kısa bir sürede, yaklaşık 10-15 dakikada tamamlanabilir. İşlem sırasında ve sonrasında genellikle ağrı hissedilmez.

Tedavi Süreci ve Sonuçlar

Genellikle 4-6 seanslık bir tedavi süreci gerekebilir. Özellikle 3. seans sonrasında, cildin bağ dokusu kendini yenilemeye başlar ve çatlakların görünümünde belirgin düzelme sağlanır.

Çatlak tedavisinde başarı oranı nedir?

Çatlak cildin tüm katmanlarını içeren bir hasardır yani bir nevi yara izi gibidir. Yapılan uygulamalar eğer çatlağın erken aşamalarında yani kırmızı renkteyken yapılır ise %50 ile %70 arasında tedaviye cevap verebilmektedir ancak ilerleyen seviyede yani sedefi renk aldığında yapılan uygulamalarda başarı oranı %50’nin üzerine geçmemektedir. Çatlak tedavisinden beklenti çatlağın derinliğinin ve genişliğinin azalması görüntüsünün hafiflemesi olmalıdır tamamen yok olması mümkün değildir.

Unutmayın blog yazılarımız bilgilendirme amaçlıdır. Doğru tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Bizi Instagramdan takip etmek için tıklayınız.

Leave a Reply