Acıbadem Mh, Şeyh Galip Sk, Elysium Elit Konutları, B Blok D: 29 Koşuyolu, Kadıköy / İstanbul

Smileest Makaleler

Makalelerimiz bilgilendirme amaçlıdır. Doğru tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz
asırı-terleme
21
Ağu

Aşırı Terleme: Nedenleri ve Çözüm Yolları

Terleme, vücudumuzun doğal bir yoluyla sıcaklığı düzenlemesidir. Ancak bazı insanlar, normalden daha fazla ter üretme eğilimindedir. Aşırı terleme olarak adlandırılan bu durum, fiziksel ve duygusal zorluklara neden olabilir.

Bu sorunla başa çıkmanın yolları: Aşırı Terleme Nedenleri

  • Genetik Faktörler ve Aile Geçmişi: Aile geçmişi, önemli bir neden olabilir. Eğer ailenizde benzer sorunlar yaşayan kişiler varsa, sizde de görülme olasılığı artabilir.
  • Hormonal Değişiklikler: Hormon seviyelerindeki dalgalanmalar da terlemeyi etkileyebilir. Özellikle ergenlik dönemi, hamilelik veya menopoz gibi dönemlerde terleme artabilir.
  • Aşırı Kafein ve Baharat Tüketimi: Kafein ve baharatlı yiyecekler terleme mekanizmasını uyarabilir ve bu da yol açabilir.
  • Beslenme ve İçecekler: Baharatlı yiyecekler, kafein ve alkol gibi maddeler terlemeyi artırabilir. Bu tür yiyecek ve içeceklerin tüketimi yol açabilir.
  • Çevresel Koşullar: Sıcak hava, yüksek nem ve aşırı sıcaklık gibi çevresel koşullar terlemeyi artırabilir.
  • Yanlış Kıyafet Seçimi: Sentetik kumaşlar veya sıkı giysiler, vücudu havalandırmayarak terlemeyi artırabilir.

asırı-terleme

Aşırı terleme probleminin üstesinden gelebilecek bir yöntem var mı?

Terleme önleyici kremler, deodorant ve solüsyonlar kullanılabilir ancak ne yazık ki bu yöntemler çoğu zaman etkili bir çözüm sunmaz. Süreklilik ve uzun süreli kullanım gerektirmelerinin yanında kesin bir çözüm de vadetmezler. Probleminin üstesinden gelebilecek en etkili yöntemlerden biri botoks enjeksiyonlarıdır. Özellikle yüz, koltuk altı ve avuç içi bölgelerinde aşırı terleme problemi tek seans ile tamamen kaybolur. Herhangi bir anestezi gerektirmeyen botoks uygulaması yapıldıktan 4-7 gün için de terlemeyi yavaşlatır. İşlemden 10 gün sonra terleme problemi tamamen azalır. 4-6 ay boyunca etkisi süren botoks enjeksiyonunun herhangi bir yan etkisi yoktur ve işlem sadece 15 dakika sürer.

Unutmayın profesyonel görüşler ve öneriler, sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir.

Aşırı terleme problemiyle ilgili sormak istediğiniz başka bir soru varsa iletişim sayfamız üzerinden bizimle 0543 478 88 71 telefon numaramızdan iletişime geçebilirsiniz.

Smileest Estetiği Instagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Leave a Reply